Drone Kulanımı

İletişim

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günlük hayatımızda kullandığımız ürünlerde de çok fazla çeşitlilik oluşmaya başladı. Dji tamir özellikle kişisel ihtiyaçların karşılanması amacıyla kullanılmaya başlayan ürünler, sosyal medyanın da etkisiyle toplum içerisinde hızla yayılmaya ve herkes tarafından kullanılmaya başlamıştır. Bu ürünlerin çok farklı olmasının en büyük nedeni ise farklı kişisel ihtiyaçların oluşmasından meydana gelmektedir. Bir ürünü birisi belirli bir amaç doğrultusunda kullanırken farklı kişisel özelliklere ve ihtiyaçlara sahip olan birisi tamamen farklı bir amaç doğrultusunda kullanabilmektedir. Bunun için verilecek en iyi örnek ise “Dji tamir” olabilir.

Drone Nedir?

“Drone” kelimesi artık hayatımızda sık sık duyduğumuz kelimeler arasında yer almaktadır. “Drone” aslen İngilizce bir kelime olup “dji tamir” karşılığında kullanılan bir kelimeden türetilmiştir. Türkçe olarak ise tam karşılığı olmamasına rağmen Türk Dil Kurumu bir araştırma yapmış ve kullanıcılarına 5 seçenek sunarak oylamaya sunmuştur.

  1. Arıgözü
  2. Uçangöz
  3. Uçan kamera
  4. Uçarçeker
  5. Uçurgör

Sunulan bu
kelimelerden “uçangöz” kelimesi kullanıcılar tarafından seçilmiştir
fakat Türk Dil Kurumu bu sonucun ardından kelimenin tam karşılığı için ilk
ayağın sonuçlandığını ve karar için araştırmaların devam ettiğini
duyurmuştur. 

Drone Kullanım Alanları Nelerdir?

İlk etapta askeri amaçların karşılanması amacıyla üretilen ve kullanılan bu cihazlar daha sonra halk arasında da yayılmış ve hemen hemen her alanda kullanılmaya başlanmıştır. Dji tamir droneler hem iş amacıyla hemde hobi olarak eğlence amacıyla kullanılmaktadır. Geniş olarak kullanım alanı genellikle medya alanında olmaktadır. Futbol karşılaşmalarından tutun da dizi çekimlerine kadar kullanılan dronelar, düğünlerde özel çekimlerin yapılabilmesi amacıyla da kullanılabilmektedir.